HPZR-C50X
DigiKey Part Number
1727-HPZR-C50XTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-HPZR-C50XCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-HPZR-C50XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPZR-C50X
Description
DIODE ZENER 50V 962MW SOD123W
Detailed Description
Zener Diode 50 V 962 mW ±5% Surface Mount SOD-123W
Category
Impedance (Max) (Zzt)
59.36 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 43 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
962 mW