NHD-2.23-12832UCY3
DigiKey Part Number
NHD-2.23-12832UCY3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.23-12832UCY3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED YELLOW 2.23
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Yellow OLED - Passive Matrix I2C, Parallel 8-Bit, SPI 2.23" (56.64mm) 128 x 32
EDA/CAD Models
NHD-2.23-12832UCY3 Models
Category
Dot Pixels
128 x 32
Interface
I2C, Parallel 8-Bit, SPI
Controller Type
SSD1305
Part Status
Active
Graphics Color
Yellow
Display Type
OLED - Passive Matrix
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.23" (56.64mm)
Dot Size
0.41mm W x 0.39mm H
Viewing Area
60.00mm W x 18.00mm H
Dot Pitch
0.43mm W x 0.41mm H