NHD-1.8-160128B
DigiKey Part Number
757-NHD-1.8-160128B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.8-160128B
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED - 1.8"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module OLED 8-Bit, Parallel, SPI 1.8" (44.96mm) 160 x 128
EDA/CAD Models
NHD-1.8-160128B Models
Category
Dot Pixels
160 x 128
Interface
8-Bit, Parallel, SPI
Packaging
Box
Controller Type
SSD1353
Dot Size
0.05mm W x 0.20mm H
Display Type
OLED
Dot Pitch
0.07mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
1.8" (44.96mm)
Base Product Number
Viewing Area
37.01mm W x 30.01mm H