NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C
DigiKey Part Number
NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0216HZ-FSW-FBW-33V3C
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSFLCT WHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 65.50mm x 36.70mm x 15.00mm
Category
Viewing Area
54.00mm L x 14.40mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.47mm W x 0.58mm H
Number of Characters
32.0
Interface
Parallel
Display Format
16 x 2
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
White
Character Size
4.99mm H x 2.55mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
65.50mm x 36.70mm x 15.00mm