LM2577SX-12/NOPB
DigiKey Part Number
2156-LM2577SX-12/NOPB-14-ND
Manufacturer
National Semiconductor
Manufacturer Product Number
LM2577SX-12/NOPB
Description
IC REG BST FLYBACK 12V 3A DDPAK
Customer Reference
Detailed Description
Boost, Flyback, Forward Converter Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 12V 1 Output 3A (Switch) TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Bulk
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive or Negative
Mounting Type
Surface Mount
Supplier Device Package
DDPAK/TO-263-5
Voltage - Input (Min)
3.5V