XRCGB26M000F1H00R0 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 1,112
Datasheet
Similar
ECS Inc.
Similar
ECS Inc.
26 MHz ±10ppm Crystal 6pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
XRCGB Series
Murata XRCGB-F-H Series | Digi-Key Daily
XRCGB26M000F1H00R0
DigiKey Part Number
490-17327-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-17327-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB26M000F1H00R0
Description
CRYSTAL 26.0000MHZ 6PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XRCGB26M000F1H00R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Frequency
26 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
6pF