SCA3400-D01-10
DigiKey Part Number
490-SCA3400-D01-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-SCA3400-D01-10CT-ND - Cut Tape (CT)
490-SCA3400-D01-10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCA3400-D01-10
Description
ACCELEROMETER DIGITAL 3 AXIS SPI
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Accelerometer X, Y, Z Axis ±1.2g, ±2.4g 10Hz, 80Hz 12-SMD
Category
Output Type
SPI
Manufacturer
Murata Electronics
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Selectable Scale, Temperature Sensor
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Digital
Mounting Type
Surface Mount
Axis
X, Y, Z
Package / Case
12-SMD, Flat Lead
Acceleration Range
±1.2g, ±2.4g
Supplier Device Package
12-SMD
Sensitivity (LSB/g)
15000 (±2g) ~ 7500 (±16g)
Base Product Number
Bandwidth
10Hz, 80Hz