PRG21BC3R3MM1RA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PRG21BC3R3MM1RA |
Description | PTC RESET FUSE 20V 180MA 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Ceramic PTC Resettable Fuse 20V 180 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PRG21BC3R3MM1RA Models |
Category | Current - Max 7.5 A |
Manufacturer Murata Electronics | Resistance - 25°C (Typ) 3.3 Ohms |
Series | Operating Temperature -20°C ~ 85°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Type Ceramic | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Voltage - Max 20V | Thickness (Max) 0.043" (1.10mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 180 mA | Approval Agency UL |
Current - Trip (It) 400 mA | Base Product Number |