PRG18BC3R3MM1RB
DigiKey Part Number
490-8506-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-8506-1-ND - Cut Tape (CT)
490-8506-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG18BC3R3MM1RB
Description
PTC RESET FUSE 16V 180MA 0603
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 16V 180 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
PRG18BC3R3MM1RB Models
Category
Current - Max
6 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
3.3 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Max
16V
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
180 mA
Approval Agency
UL
Current - Trip (It)
400 mA