NFM41PC155B1E3L
DigiKey Part Number
490-6986-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6986-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6986-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM41PC155B1E3L
Description
CAP FEEDTHRU 1.5UF 25V 1806
Detailed Description
1.5 µF Feed Through Capacitor 25V 6 A 9mOhm 1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM41PC155B1E3L Models
Category
Current
6 A
DC Resistance (DCR) (Max)
9mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
1806 (4516 Metric), 3 PC Pad
Size / Dimension
0.177" L x 0.063" W (4.50mm x 1.60mm)
Capacitance
1.5 µF
Height (Max)
0.047" (1.20mm)
Tolerance
-20%, +50%
Base Product Number
Voltage - Rated
25V