LQP03TG4N7H02D
DigiKey Part Number
490-LQP03TG4N7H02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP03TG4N7H02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQP03TG4N7H02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03TG4N7H02D
Description
FIXED IND 4.7NH 250MA 720 MOHM
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Thick Film Inductor 250 mA 720mOhm Max 0201 (0603 Metric)
EDA/CAD Models
LQP03TG4N7H02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
720mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6.5GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)