LQP03HQ1N5B02D
DigiKey Part Number
490-13881-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-13881-1-ND - Cut Tape (CT)
490-13881-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP03HQ1N5B02D
Description
FIXED IND 1.5NH 1A 50 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 nH Unshielded Thick Film Inductor 1 A 50mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQP03HQ1N5B02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±0.1nH
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.017" (0.42mm)