LQP02TN4N7H02D
DigiKey Part Number
490-LQP02TN4N7H02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP02TN4N7H02DCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02TN4N7H02D
Description
FIXED IND 4.7NH 160MA 1.5 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Thick Film Inductor 160 mA 1.5Ohm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02TN4N7H02D Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
6GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.009" (0.23mm)