LQM18PH3R3MFRL
DigiKey Part Number
490-LQM18PH3R3MFRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQM18PH3R3MFRLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQM18PH3R3MFRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQM18PH3R3MFRL
Description
FIXED IND 3.3UH 700MA 438 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Multilayer Inductor 700 mA 438mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQM18PH3R3MFRL Models
Category
DC Resistance (DCR)
438mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
60MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Saturation (Isat)
80mA