LQH5BPN4R7N38L
DigiKey Part Number
490-16287-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-16287-1-ND - Cut Tape (CT)
490-16287-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQH5BPN4R7N38L
Description
FIXED IND 4.7UH 3.8A 31.2 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.8 A 31.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LQH5BPN4R7N38L Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
31.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
17MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Tolerance
±30%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
3.5A