GCM3195C1H102JA16D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 3,995
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 5,945
Datasheet
1000 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
GCM3195C1H102JA16D
DigiKey Part Number
GCM3195C1H102JA16D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM3195C1H102JA16D
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM3195C1H102JA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)