DFE2MCAH2R2MJ0L
DigiKey Part Number
490-18397-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-18397-1-ND - Cut Tape (CT)
490-18397-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFE2MCAH2R2MJ0L
Description
FIXED IND 2.2UH 1.4A 169 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 169mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR)
169mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
1.7A