URB2415S-10WR3
DigiKey Part Number
2725-URB2415S-10WR3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URB2415S-10WR3
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 667mA 9V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
667mA
Manufacturer
Mornsun America, LLC
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)