ZX75LP-900-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75LP-900-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75LP-900-S+
Description
RF FILTER LOW PASS 1GHZ INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1GHz (Cutoff) Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 900MHz Bandwidth 2dB Inline, SMA Connection, F and M
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
2dB
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Package / Case
Inline, SMA Connection, F and M
Part Status
Active
Size / Dimension
0.740" L x 0.750" W (18.80mm x 19.05mm)
Frequency
1GHz (Cutoff)
Height (Max)
0.490" (12.45mm)
Bandwidth
900MHz