ZX75BP-A1060-S+
DigiKey Part Number
3157-ZX75BP-A1060-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZX75BP-A1060-S+
Description
RF FILTER BAND PASS 1.06GHZ MOD
Detailed Description
1.06GHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 90MHz Bandwidth 2dB Module, SMA Connectors
Category
Filter Type
Band Pass
Insertion Loss
2dB
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Module, SMA Connectors
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W (30.48mm x 19.05mm)
Frequency
1.06GHz Center
Height (Max)
0.490" (12.45mm)
Bandwidth
90MHz