ZFBP-400K-S+
DigiKey Part Number
3157-ZFBP-400K-S+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZFBP-400K-S+
Description
BPF, 0.35 - 0.45 MHZ, 50
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400kHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 100kHz Bandwidth 3dB Module, SMA Connectors
Category
Filter Type
Band Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
3dB
Packaging
Tray
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Module, SMA Connectors
Frequency
400kHz Center
Size / Dimension
1.250" L x 1.250" W (31.75mm x 31.75mm)
Bandwidth
100kHz
Height (Max)
0.765" (19.43mm)