CSBP-D1189+
DigiKey Part Number
3157-CSBP-D1189+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSBP-D1189+
Description
CER FILTER 1.189GHZ BAND PASS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.189GHz Center Band Pass Ceramic Filter 116 MHz 50Ohm 14-SMD Module
Category
Insertion Loss
2dB
Manufacturer
Mini-Circuits
Filter Type
Band Pass
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
14-SMD Module
Frequency
1.189GHz Center
Size / Dimension
0.880" L x 0.625" W (22.35mm x 15.88mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.225" (5.72mm)
Bandwidth
116 MHz