BPF-BC300A+
DigiKey Part Number
3157-BPF-BC300A+TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPF-BC300A+
Description
LUMPED LC BPF, 260 - 340 MHZ
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
300MHz Center Frequency Band Pass RF Filter (Radio Frequency) 80MHz Bandwidth 3dB 14-SMD Module
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
3dB
Tape & Reel (TR)
Package / Case
14-SMD Module
Size / Dimension
1.000" L x 0.440" W (25.40mm x 11.18mm)
Frequency
300MHz Center
Height (Max)
0.270" (6.86mm)
Bandwidth
80MHz