BFCV-2895+
DigiKey Part Number
3157-BFCV-2895+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-BFCV-2895+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-BFCV-2895+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFCV-2895+
Description
CER FILTER 2.895GHZ BAND PASS
Detailed Description
2.895GHz Center Band Pass Ceramic Filter 1.35 GHz 50Ohm 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BFCV-2895+ Models
Category
Insertion Loss
4dB
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
2.895GHz Center
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Impedance
50Ohm
Height (Max)
0.102" (2.60mm)
Bandwidth
1.35 GHz