4403063885547-MT-300-A3
DigiKey Part Number
3939-4403063885547-MT-300-A3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4403063885547-MT-300-A3
Description
4-20MA CURRENT SIGNAL; 1/TWO WIR
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Sensor Linear Position String Potentiometer Wire Leads
Category
Output
4mA ~ 20mA
Manufacturer
Milont Technology Co., Ltd
Actuator Type
String Potentiometer
Series
Linearity
±0.15%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
24V
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
For Measuring
Linear Position
Termination Style
Wire Leads
Technology
Resistive
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Linear Range
0 ~ 300.00mm (0 ~ 11.81")