PIC32MX270F256D-50I/TL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 51
Datasheet
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6)
PIC32MX270F256D-50I/TL
DigiKey Part Number
PIC32MX270F256D-50I/TL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX270F256D-50I/TL
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44VTLA
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX270F256D-50I/TL Models
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Data Converters
A/D 13x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
50MHz