PIC24FV16KM202-I/SP
DigiKey Part Number
PIC24FV16KM202-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FV16KM202-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC24FV16KM202-I/SP Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5V
Data Converters
A/D 19x10b/12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)