PIC24FJ256DA210-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24FJ256DA210-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ256DA210-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC24FJ256DA210-I/PT Models
RAM Size
96K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 24x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz