PIC24FJ16GA002-I/SS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 870
Datasheet
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SSOP
PIC24FJ16GA002-I/SS
DigiKey Part Number
PIC24FJ16GA002-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ16GA002-I/SS
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24FJ16GA002-I/SS Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Connectivity
I2C, PMP, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)