PIC24F16KM204-I/PT
DigiKey Part Number
PIC24F16KM204-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KM204-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC24F16KM204-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz