PIC24F16KM204-I/ML
DigiKey Part Number
PIC24F16KM204-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F16KM204-I/ML
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 44-QFN (8x8)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC24F16KM204-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 22x10b/12b; D/A 2x8b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
16-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz