PIC18F6680-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F6680-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F6680-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F6680-I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz