PIC16F716T-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F716T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F716T-I/SOCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F716T-I/SODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F716T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F716T-I/SO Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)