PIC16F1826-I/SO
DigiKey Part Number
PIC16F1826-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1826-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F1826-I/SO Models
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)