PIC16F1825-E/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1825-E/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1825-E/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ mTouch™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 16-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC16F1825-E/ML Models
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz