PIC16C72-20/SO
DigiKey Part Number
PIC16C72-20/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C72-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 28-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16C72-20/SO Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
A/D 5x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, SPI
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)