PIC16C711-20I/SS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 334
Datasheet
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 20-SSOP
PIC16C711-20I/SS
DigiKey Part Number
PIC16C711-20I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C711-20I/SS
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C711-20I/SS Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)