PIC16C711-20I/SO
DigiKey Part Number
PIC16C711-20I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C711-20I/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) OTP 18-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16C711-20I/SO Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)