MSCSM120TAM11CTPAG
DigiKey Part Number
150-MSCSM120TAM11CTPAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCSM120TAM11CTPAG
Description
MOSFET 6N-CH 1200V 251A SP6-P
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 251A (Tc) 1042W (Tc) Chassis Mount SP6-P
EDA/CAD Models
MSCSM120TAM11CTPAG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.8V @ 3mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
696nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9060pF @ 1000V
Part Status
Active
Power - Max
1042W (Tc)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
251A (Tc)
Supplier Device Package
SP6-P
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.4mOhm @ 120A, 20V