MIC37100-1.8WS-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC37100-1.8WS-TR |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC37100-1.8WS-TR Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1A |
Mfr | Current - Output |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Configuration | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case TO-261-4, TO-261AA |
Number of Regulators 1 | Supplier Device Package SOT-223-3 |
Voltage - Input (Max) 6V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V |