MCP4661T-104E/ML
DigiKey Part Number
MCP4661T-104E/MLTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP4661T-104E/MLCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP4661T-104E/MLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP4661T-104E/ML
Description
IC DIG POT 100K 16-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 257 Taps I2C Interface 16-QFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP4661T-104E/ML Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Mute, Selectable Address
Part Status
Active
Tolerance
±20%
DigiKey Programmable
Not Verified
Temperature Coefficient (Typ)
150ppm/°C
Taper
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
16-QFN (4x4)
Number of Circuits
2
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Number of Taps
257
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C