ATTINY85V-10MU
DigiKey Part Number
ATTINY85V-10MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85V-10MU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN-EP (4x4)
EDA/CAD Models
ATTINY85V-10MU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz