ATTINY45-20XUR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ATTINY45-20XUR |
Description | IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8TSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-TSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ATTINY45-20XUR Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | EEPROM Size 256 x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | RAM Size 256 x 8 |
Part Status Active | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V |
DigiKey Programmable Not Verified | Data Converters A/D 4x10b |
Core Processor AVR | Oscillator Type Internal |
Core Size 8-Bit | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Speed 20MHz | Mounting Type Surface Mount |
Connectivity USI | Supplier Device Package 8-TSSOP |
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |