APT60DF60HJ
DigiKey Part Number
APT60DF60HJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT60DF60HJ
Description
BRIDGE RECT 1P 600V 90A SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 600 V Chassis Mount SOT-227
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.3 V @ 60 A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Technology
Standard
Supplier Device Package
SOT-227
Voltage - Peak Reverse (Max)
600 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
90 A