APT15D60KG
DigiKey Part Number
APT15D60KG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT15D60KG
Description
DIODE STANDARD 600V 15A TO2202
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 15A Through Hole TO-220-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
80 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220-2
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 15 A