MHDB50SS
DigiKey Part Number
4672-MHDB50SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDB50SS
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Primary Material
Metal
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A per Contact