G6015M12B-RHR-CC
DigiKey Part Number
1570-1621-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6015M12B-RHR-CC
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 16.0 CFM (0.448m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Conformal Coating
Series
Noise
30.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.120A
Air Flow
16.0 CFM (0.448m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.170 in H2O (42.3 Pa)