SMHE36AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMHE36AHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMHE36AHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
353-SMHE36AHE3-TPTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMHE36AHE3-TP
Description
150W TVS,SOD-323HE-B
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 2.55A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323HE-B
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.55A
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Digi-Reel®
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V