SMHE26AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMHE26AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMHE26AHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMHE26AHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMHE26AHE3-TP
Description
150W TVS,SOD-323HE-B
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 3.56A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323HE-B
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.56A
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V