SMHE15AHE3-TP
DigiKey Part Number
353-SMHE15AHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMHE15AHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMHE15AHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMHE15AHE3-TP
Description
150W TVS,SOD-323HE-B
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323HE-B
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V